SERVISDELAR, 10 delar. "Gefyr", Stig Lindberg för Gustavsberg. 1950-tal.

86912. SERVISDELAR, 10 delar. "Gefyr", Stig Lindberg för Gustavsberg. 1950-tal.

Eldfats gods, glasyr i ljusblått och gult.
Oval karott med lock längd 34 cm.
Rund hög karott med handtag och lock höjd 20 cm.
Rektangulärt fat längd 36 cm.
Rektangulärt fat längd 28 cm.
Rund skål diameter 19 cm.
Lövformad skål längd 20, 5 cm.
3 st droppformade skålar längd 15-20 cm.
Spetsformat skålfat längd 24 cm.

Små droppformade skålar II:a sort.
Runt skål II:a sort, nagg.

Gör en kostnadsfri värdering!

Rektangulärt fat längd 36 cm.
Rektangulärt fat längd 28 cm.
Rund skål diameter 19 cm.

Runt skål II:a sort, nagg.

Antal besök: 4 174