86901. KONSOLBORD, Sengustavianskt, 1800 talets början.
Palmett samt pärldekorerad fris, målad fotplatta.
Avsmalnade ben med bland annat fjällsnitt.
Förgyllt.
Höjd 75 cm, Längd 80 cm, bredd 42 cm.
Senare skiva, senare bemålad fot.
Slitage, senare förgyllning.