86705. BAJONETT, modellnummer 6520 C, Tyskland, 1930/40-tal.
Svärtad klinga, delvis räfflat handtag. Klingan märkt 6520 C respektive 41 ddl. Balja med samma märkning.
Klingans längd 25,5 cm.
Totallängd 38 cm.
Slitage. Bajonett och balja delvis anfrätta och rostiga.