866323. KANAPÈ, senempire, signerad 1855 Öland/Kalmar.
Ettikettmärkt: förfärdigad i Långlöt Norrgård i September 1855 åt Ejaiar Lindwall af snickare Carl Wernlund från Calmar.
Längd 212 cm.
Rygghöjd 108.
ålders- och bruksslitage. Torrspricka. Senare bemålning.