86504. SKRIVPULPET, sengustaviansk-stil, 1900-tal.
Mahogny/björk. Tre lådor i fronten. Rundad uppskjutbar klaff. Inrede med fack och fyra lådor. Dekorerad med bronser. Längd 117, bredd 57, höjd 111 cm.
Bruksslitage, repor och slagmärken, smärre fanerskador, en nyckelskylt lös.