KAFFE OCH MOCCASERVIS, 27+8, porslin, "Winifred", Rosenthal samt "Sigtuna", Rörstrand.
86426. KAFFE OCH MOCCASERVIS, 27+8, porslin, "Winifred", Rosenthal samt "Sigtuna", Rörstrand.
Kaffeservis Winifred bestående av 12 koppar med fat, 12 assietter, kaffekanna, sockerskål med lock samt gräddkanna. Cremefärgat gods med förgyllda kanter.
Moccaservis Sigtuna med motiv av Rådhuset samt S:t Pers Ruin i Sigtuna. Bestående av 6 koppar med fat samt 2 askfat. Vitglaserat gods med dekor i svart, förgyllda kanter.
Winifred med förgyllning med nyansskiftningar. SIgtuna med invändiga krackelyrer och missfärgningar.