Dekor av drakar, brinnande pärlan och pioner i bl.a. emaljfärger och guld. Hänklar i form av fo-hundar. Salamandrar i relief. Höjd 26 cm.
Proveniens: Torgny Segerstedt enligt etikett.
Hals och mynning med spricka och nagg.