Ljusstakar barockstil. Balusterformat skaft, kvadratisk fotplatt. 1961 respektive 1963.
Höjd 15 cm.
Konformad vas med hänklar. Troligen Hovjuvelerare Svedboms Guldsmeds AB, Vetlanda.
Höjd 18 cm.
Ljusstakar med repor. Vas med smärre bucklor.
Höjd 15 cm.
Höjd 18 cm.