850689. KAMERA, Contax II, 1930-tal.
Zeiss Ikon Contax II mätsökarkamera med Carl Zeiss Sonnar 1:2 f = 5 cm objektiv. Serienummer F. 45755 (1937)
Skylightfilter medföljer.
I originalberedskapsväska i läder.
Hus med minimala bruksspår externt och internt, fungerar men är i behov av service.
Beredskapsväska med smärre slitage och torrsprickning.
Skylightfilter medföljer.