En på senare benställning i gjutjärn, tapp i botten, höjd med ställning 46 cm, diameter 64 cm.
En utan ställning, med gammal nitad lagning i botten, rundad botten, höjd 44 cm, diameter 65 cm.
Åldersrelaterat slitage, bucklor.