836803. VÄGGPENDYL, rokoko, 1700-tal.
Höjd ca 90 cm.
Ålders samt bruksslitage. Fungerade vid katalogiseringstillfället. Ingen funktionsgaranti lämnas.
Mindre dekorsläpp. Möjligen senare bakstycke. Fäste till pendel saknas.