836564. KRYDDBURKAR, 8 st, flintgods, Gustavsberg, 1900-talets första del.
Socker, frukt, havregryn, senap, klarskinn, ingefära, kanel, bittermandel.
Höjd ca 12-20 cm.
Ålders samt bruksslitage. Nagg, sprickor, missfärgningar, glasyr med krackeleringar.