833983. TESERVIS, 38 delar, flintgods, "Vinranka", Arthur Percy, Gefle.
Tekanna, 2 tillbringare, gräddkanna, sockerskål, 6 koppar (olika modeller), 16 fat (olika modeller), 11 assietter.
ålders samt bruksslitage. Nagg, sprickor förekommer.
Glasyr med krackelering.