VASER 2 st samt LOCKURNA, stengods, "Argenta" Wilhelm Kåge Gustavsberg.

83383. VASER 2 st samt LOCKURNA, stengods, "Argenta" Wilhelm Kåge Gustavsberg.

Blå vas med dekor av pojke samt monogram, sign Gefle Ringström 1947, höjd ca 14,5 cm.
Grön vad med dekor av fisk, sign Argenta Gustavsberg1019, 15-10-1942, höjd 21 cm.
Lockurna, dekor av harpspelande kvinna samt fågel, sign Argenta Gustavsberg Kåge 1144, tot höjd ca 19 cm.

Samtliga pjäser med sprickor, krackelyrer, enstaka glasyrnagg.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 2 243