KERAMIKFÖREMÅL, bl.a. Gefle, Gustavsberg, Royal Copenhagen, Bing & Gröndahl.

82544. KERAMIKFÖREMÅL, bl.a. Gefle, Gustavsberg, Royal Copenhagen, Bing & Gröndahl.

Ytterfoder, 1900-talets första hälft.
Kanna, "Mullbär", Gefle.
Servisdelar, "Juno" och "Fasan", Gustafsberg.
Sockerskål och gräddkanna, "Dresden", Stig Lindberg, Gustavsberg.
Form, "Pyro", Gustavsberg.
Fat, 2 st, Royal Copenhagen.
Sockerskål, "Måsen", Bing & Gröndahl mm.

Lövformat fat, Royal Copenhagen, 2:a sort. Karott med lock, brun dekor, krackelyr. Terrin, "Juno", lagning samt krackelyr. Servisdelar, "Fasan", krackelyr och enstaka sprickor. Kanna, blåvit dekor, nagg. Ej fullständigt genomgånget.
Ytterfoder, jugend med spricka.

Gör en kostnadsfri värdering!

Kanna, "Mullbär", Gefle.
Form, "Pyro", Gustavsberg.
Fat, 2 st, Royal Copenhagen.

Antal besök: 1 983