82544. KERAMIKFÖREMÅL, bl.a. Gefle, Gustavsberg, Royal Copenhagen, Bing & Gröndahl.
Ytterfoder, 1900-talets första hälft.
Kanna, "Mullbär", Gefle.
Servisdelar, "Juno" och "Fasan", Gustafsberg.
Sockerskål och gräddkanna, "Dresden", Stig Lindberg, Gustavsberg.
Form, "Pyro", Gustavsberg.
Fat, 2 st, Royal Copenhagen.
Sockerskål, "Måsen", Bing & Gröndahl mm.
Lövformat fat, Royal Copenhagen, 2:a sort. Karott med lock, brun dekor, krackelyr. Terrin, "Juno", lagning samt krackelyr. Servisdelar, "Fasan", krackelyr och enstaka sprickor. Kanna, blåvit dekor, nagg. Ej fullständigt genomgånget.
Ytterfoder, jugend med spricka.