Oljehus av majolika. Sex svängda ljusarmar av mässing behängda med prismor. Kupa av frostat glas. Diameter 55 cm, höjd ca 100 cm.
Slitage, ej funktionstestad, metallen ommålad. Lampkupa med mindre nagg.