HELIOTROP RING 14 KARAT GULT GULD.

817083. HELIOTROP RING 14 KARAT GULT GULD.

Ringen är tillverkad i 585 gult guld = 14 karat och är stämplad.
Ringhuvudet är inställt med en oval heliotropplatta i en slät ram. Heliotrop är också känd som blod jaspis.
Den är polerad slät och även lämplig för monogram eller vapensköld gravyr.
RG 56/57 = ringbandets innerdiameter 17,5 mm,
ringhuvud 14,1 x 11,7 mm,
Heliotrop 10 x 9 mm = ca. 4 ct
Vikt 3,1 gram.

mycket välbevarad, min. tecken på slitage.

Gör en kostnadsfri värdering!

ringhuvud 14,1 x 11,7 mm,
Vikt 3,1 gram.

Inter-Arte
Antal besök: 2 895