SA-dolk, tidig produktion, tyska riket, 1930-tal, längd 37,3 cm. Graverat på bladet Alles für Deutschland.
Bladet märkt Carl Eickhorn, Solingen, parerstång gaumärkt Wf (Westfalen)
Proveniens: Ursprungligen av en högre tjänsteman vid flygplatsförvaltningen Berlin Tempelhof. Därefter i direkt arv från far till son i två generationer.
Slida med ålderspåverkan samt sko med slagskada.