GOLVUR, urverk Gerhard Henrik Welcher, 1700-talets andra hälft.

790488. GOLVUR, urverk Gerhard Henrik Welcher, 1700-talets andra hälft.

Fodralet i ek, rak form, urhuset med uppsvängt krön.
Originalmålat av målare i Akantusskolan daterad 1792.
Urverket signerad Gerhard Henrik Welcher.
Höjd 210 cm, vev, pendel och lod medföljer.

Åldersslitage och märken.

Gör en kostnadsfri värdering!

Åldersslitage och märken.

Antal besök: 916