VAS, SKÅLAR OCH DOSA MED LOCK, 4 delar, Kina, 1800/1900-tal.
78517. VAS, SKÅLAR OCH DOSA MED LOCK, 4 delar, Kina, 1800/1900-tal.
Vas med polykrom dekor med damer i landskap. Förgyllda detaljer. Höjd 19 cm. Diamanter 10 cm.
Skålar med polykrom blomsterdekor. Höjd 5-6 cm. Diameter 16-17 cm.
Dosa med polykrom dekor med figurer. Höjd 5 cm. Diameter 9 cm.
Mindre skål på fot medföljer.
Samtliga delar med bruksslitage. Skålar med tillverkningsdefekter i gods och glasyr. Medföljande skål meed undersidiga nagg.
Mindre skål på fot medföljer.