VAS, SKÅLAR OCH DOSA MED LOCK, 4 delar, Kina, 1800/1900-tal.

78517. VAS, SKÅLAR OCH DOSA MED LOCK, 4 delar, Kina, 1800/1900-tal.

Vas med polykrom dekor med damer i landskap. Förgyllda detaljer. Höjd 19 cm. Diamanter 10 cm.
Skålar med polykrom blomsterdekor. Höjd 5-6 cm. Diameter 16-17 cm.
Dosa med polykrom dekor med figurer. Höjd 5 cm. Diameter 9 cm.
Mindre skål på fot medföljer.

Samtliga delar med bruksslitage. Skålar med tillverkningsdefekter i gods och glasyr. Medföljande skål meed undersidiga nagg.

Gör en kostnadsfri värdering!

Mindre skål på fot medföljer.

Antal besök: 910