781885. ÖRONLAPPSFÅTÖLJER, ett par samt bord, furu, skurna detaljer på sidostycken, 1900-talets första hälft.
Längd ca 95 cm.
Bredd 92 cm.
Höjd 93 cm.
Sitthöjd ca 43 cm.
Bord, längd 85 cm, bredd 64 cm, höjd 53,5 cm.
Enligt säljaren finns/fanns liknande fåtöljer på Hotell Gyllene Uttern (Gränna).
Märken, stötmärken, fläckar.
Bruks/åldersslitage.