PALETT, trä, möjligen tillhört Bruno Liljefors, 1900-talets första hälft.

779140. PALETT, trä, möjligen tillhört Bruno Liljefors, 1900-talets första hälft.

Längd 41 cm, bredd 31 cm.
Bruno Liljefors ateljé var ett museum i Österbybruk inrymt i en byggnad som Bruno Liljefors utnyttjade som ateljé mellan 1917 och 1932. Byggnaden ligger i en park som hör till Österbybruks herrgård
Denna palett kommer ifrån Östebybruk, inlämnarens släktingar bodde grannar med Bruno Liljefors.

Bruks/åldersslitage.

Gör en kostnadsfri värdering!

Längd 41 cm, bredd 31 cm.

Bruks/åldersslitage.

Antal besök: 962