778945. PARTI KERAMIKFÖREMÅL, bla. Gustavsberg.
3 delar Gabriel, vas, höjd 19 cm, fruktfat, längd 26,5 cm, skål, höjd 9 cm.
karott, Seltmann Weiden, höjd ca 15, diameter ca 19,5 cm.
Tallrikar, Gefle, diameter 20 cm
Fat, "Hagtorn", Gustavsberg, 37 x 24,5 cm.
2 delar, "Laga", Gustavsberg, längd 26 samt 29 cm.
Bruksslitage, "Laga", med nagg, missfärgningar.
Tallrikar, Gefle med krackelyr, samt enstaka nagg.
Fat "Hagtorn", med nött guldkant.