Fanerad i valnöt. Sju rotfanerade lådor bakom klaffen. Tre lådor. Märkt med stämpel. Längd 90, bredd 40, höjd 105 cm.
Bruksslitage, smärre fanerskador och fläckar, saknar tre nyckelskyltar.