TALLRIKAR OCH VAS, 2+1, Kina, 1800-tal.

77303. TALLRIKAR OCH VAS, 2+1, Kina, 1800-tal.

Tallrikar oktagonal form med landskapsdekor med pagoder i under glasyrblått. Diameter 22 cm.
Cylinder formad vas med landskapsdekor i underglasyrblått.
Höjd 24 cm.

En tallrik med två sprickor samt smärre kantnagg. Tillverkningsdefekter glasyr och gods.

Gör en kostnadsfri värdering!

Höjd 24 cm.

Antal besök: 746