77303. TALLRIKAR OCH VAS, 2+1, Kina, 1800-tal.
Tallrikar oktagonal form med landskapsdekor med pagoder i under glasyrblått. Diameter 22 cm.
Cylinder formad vas med landskapsdekor i underglasyrblått.
Höjd 24 cm.
En tallrik med två sprickor samt smärre kantnagg. Tillverkningsdefekter glasyr och gods.
Höjd 24 cm.