769902. BYRÅ, rokoko, Mathias Ortmann (ca 1692 - 1757), Danmark, 1700-talets mitt.
Fanerad med valnöt. Delvis förgylld och bronserad dekor. Tre lådor. Vit stenskiva. Signerad med Ortmanns etikett på ovansidan under skivan.
Längd 81, bredd 55, höjd 79 cm.
Proveniens: Inköpt under 1840-talet av Nils Åberg till Åbergska Huset, Stortorget 4, Malmö och har sedan dess funnits i samma familjs ägo.
Sprickor, skador, lagningar, fläckar. Ställvis blekt. Delvis senare bronsering / förgyllning. Något maskstungen. Skiva med mindre fläckar och stötmärken. Etikett med skador.