STOL, senbarock, Stockholm 1700-tal.

75053. STOL, senbarock, Stockholm 1700-tal.

Kopplade svängda ben, delvis genombruten balusterformad ryggbricka, vitmålad med bronserade detaljer, lös stoppad och klädd sits. Märkt med Stockholms stolmakareämbetes sigill.

Lagningar, förstärkningar, senare bemålad.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 4 189