74297. SANTERI SALOKIVI. Olja på pannå, "höstsol", monogramssignerad och daterad 1913.
31,5 x 39,5 cm.
Text à tergo : "Höstsol" målad af : Santeri Salokivi Åbo köpt i febr 1914.
Salokivi studerade vid Åbo ritskola 1900–1904 och därefter utomlands i München och Paris. Han undervisade vid Ritskolan 1914–1917 och drev en egen målarskola i Helsingfors 1931–1933. Salokivis produktion präglas övervägande av en ljusmättad kolorit. Här återfinns impressionistiskt utformade skärgårdsmotiv, figurkompositioner och fint utförda etsningar.
31,5 x 39,5 cm.