730207. FLINTLÅSGEVÄR, Peter Rundberg (1718 - 1780), Jönköping, studsare, kal 15,6 mm.
Dekorerad från stock till pipa samt dekorerade beslag i form av blomster. Oktagonal-pipa.
Signerad P Rundberg.
Längd ca 133,5 cm.
Pipans längd 94,5 cm.
2 st kolvlagningar, slitage.