GOLVUR, HJALMAR JACKSONS VERKSTAD, STOCKHOLM 1937.

728079. GOLVUR, HJALMAR JACKSONS VERKSTAD, STOCKHOLM 1937.

Dekoren komponerad av Oscar Nilsson, inläggningarna utförda av Ivar Johnsson, motivet visande Ovidius metamorfoser, jakaranda med flera träslag, visare och sifferring med inläggningar, fodralet framtill signerat Ivar Johnsson 1937, bakstycket stämplat HjJ (Hjalmar Jackson). Höjd 199 cm, 41x20 cm.

Smärre ytskador, lucka låst, nyckel saknas, senare bakstycken demonterade men medföljer jämte skruv. Pendel, lod och två (ej tillhörande) urnycklar medföljer, en lodkedja lös, CITES-intyg medföljer, sifferring med någon smärre materialförlust, en timmarkör saknas. Urverk med osäker funktion.
Snarlikt ur utställt på utställningen Nordisk Möbelkonst vid
Parisutställningen 1937.
Litteratur: Jfr Henschen, "Svenskt Möbellexikon", 2:173 samt http://liu.diva-portal.org/smash/get/diva2:16942/FULLTEXT01.pdf (s54).

Gör en kostnadsfri värdering!

Parisutställningen 1937.

Antal besök: 3 882