FICKUR, André Hessen, Paris. (1745-1805) Boett i 18k rödguld med krans av orientaliska pärlor.

725830. FICKUR, André Hessen, Paris. (1745-1805) Boett i 18k rödguld med krans av orientaliska pärlor.

Vit emaljerad urtavla med visare i guld. Spindelgång. Diameter 45,5 mm.

HISTORIK: Andreas Bengtsson Hessén föddes i Hesse by, Stora Tuna 1745. "Utlärd i Falun 1766, slog sig ner i Paris, där han beviljades burskap 1775, utnämndes omkring 1783 till "Horloger de Monsieur", hovurmakare åt kungens yngre bror." (Källa: Urmakare & Klockor i Sverige och Finland, Nordstedts förlag AB, Stockholm 1995.)

Gångjärnet på urverket har släppt i ena sidan. Löst glas. Minutvisare något böjd och med lagning. Slitage och mindre defekter.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 3 003