SERVIS, 97 delar, "Nobelservisen", Karin Björquist, Rörstrand och Gunnar Cyrén, Orrefors.

719750. SERVIS, 97 delar, "Nobelservisen", Karin Björquist, Rörstrand och Gunnar Cyrén, Orrefors.

6 mattallrikar, diam 25 cm
6 djupa tallrikar, diam 23 cm
6 bordstallrikar, diam 22
6 assietter, diam 18 cm
1 uppläggningsskål, diam 17 cm
6 kaffekoppar med fat
6 vitvinsglas, höjd 20 cm
6 rödvinsglas, höjd 18 cm
6 starkvinsglas, höjd 14
6 snapsglas, höjd 15 cm
6 bordsgagfflar, längd 19 cm
6 bordsknivar, längd 22 cm
6 bordsskedar, längd 18.5 cm
6 dessertgafflar, längd 16.5 cm
6 dessertknivar, längd 18.5 cm
6 dessertskedar, längd 16.5 cm
6 kaffeskedar, längd 12.5 cm
2 smörknivar, längd 17.5 cm.

Tvp vitvinsglas med nagg på fotring. Obetydligt bruksslitage.

Gör en kostnadsfri värdering!

6 mattallrikar, diam 25 cm
6 djupa tallrikar, diam 23 cm
6 bordstallrikar, diam 22
6 assietter, diam 18 cm
6 kaffekoppar med fat
6 vitvinsglas, höjd 20 cm
6 rödvinsglas, höjd 18 cm
6 starkvinsglas, höjd 14
6 snapsglas, höjd 15 cm
6 bordsgagfflar, längd 19 cm
6 bordsknivar, längd 22 cm
6 bordsskedar, längd 18.5 cm
6 kaffeskedar, längd 12.5 cm
2 smörknivar, längd 17.5 cm.

Antal besök: 22 411