ARMBANDSUR, Certina DS-2 Super PH 500m, automatisk, cal. 25-651, boett av stål, 1960-/1970-tal.
718907. ARMBANDSUR, Certina DS-2 Super PH 500m, automatisk, cal. 25-651, boett av stål, 1960-/1970-tal.
Boett märkt Certina 346.825,
Referens 5801 123.
Bezel kan vridas åt båda håll.
Diameter ca 42 mm.
Armband Seiko.
DS-2 Super PH 500M användes under Tektite I & II undervattensexperimenten 1969 och 1970.
Slitage. Repor. Fläckar på urtavla och skador på visare. Defekt inställning av datum. Fungerade vid katalogiseringstillfället. Ingen funktionsgaranti lämnas. Armband ej original.
Boett märkt Certina 346.825,
Referens 5801 123.
Diameter ca 42 mm.
Armband Seiko.