71043. JOHAN KROUTHÉN. Olja på duk, "Tidigt vårlandskap", signerad Johan Krouthen, ca 1890 tal.
Bildmått 41 x 58 cm. Tidigt vårlandskap, mindre by i horisonten.
Fotografikopia medföljer tavlan, fotot taget någon gång på 1890 talet i tidstypisk miljö, fotografiet finns även som målning uppförd av krouthen, men som fortfarande finns i familjens ägo, tavlan till försäljning uppfördes ungefär samtidigt som familjeporträttet som är daterat 1890.
Originalram.
Originalram.