706691. BORDSLAMPA, gul metall, Louis XVI stil, 1900-tal.
I form av en kolonn dekorerad med rosfestonger, på utsvängd fot med rosor och stiliserade delfiner, höjd ca 25 cm.
Proveniens: Sandra Lindahl.
Bruksslitage. Omgjord ifrån en ljusstake. Fungerade vid katalogiseringstillfället. Ingen funktionsgaranti lämnas.