706547. ART DECO ARMBAND SILVER 835 VITGULD LOOK.
Elegant armband från 1930-talet, tillverkat och stämplat i 835 silver. Brett armband med satinfinish och polerade kanter och snittdekorationer.
Kan öppnas med ett tungspänne med säkerhet åtta.
Längd 19 cm, bredd 1,5 cm, vikt 35,8 gram.
Mycket gott skick, högkvalitativt silversmedarbete med bra rörlighet och hög bärkomfort.