705490. LJUSKRONA, mässing, barockstil, 1900-talet.
6 ljusarmar. svarvad stomme, krönt av gripar, avslut i form av klot.
Höjd ca 90 cm.
Totalmått inklusive kedja ca 110 cm.
Diameter 66 cm.
Fungerade vid katalogiseringstillfället. Ingen funktionsgaranti lämnas.
Bruks/åldersslitage.