SPEGELLAMPETT, för ett ljus, rokoko, märkt IÅ under krona, Johan Åkerblad, verksam 1758-1799 i Stockholm.

69951. SPEGELLAMPETT, för ett ljus, rokoko, märkt IÅ under krona, Johan Åkerblad, verksam 1758-1799 i Stockholm.

Förgylld och bronserad. Skuret genombrutet krön. Svängd ljusarm av mässing. 69,5 x 26 cm.

Slitage, möjligen utbytt bakstycke, senare mutter till ljusarm.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 1 793