698364. CARL ABRAHAM ROTHSTÉN. olja på duk, vinterlandskap, signerad C,A,R daterad 1860.
bildmått 58 x 82 cm
Tavlan har vart i samma familj i minst 5 generationer,
Carl Abraham Rothstén, född 9 juni 1826, död 21 mars 1877 i Stockholm, var en svensk landskapsmålare och tecknare. Rothstén var i många år hantverksmålare innan han övergick till konstnärsbanan och utbildade sig på konstakademien.
bildmått 58 x 82 cm