CARL ABRAHAM ROTHSTÉN. olja på duk, vinterlandskap, signerad C,A,R daterad 1860.

698364. CARL ABRAHAM ROTHSTÉN. olja på duk, vinterlandskap, signerad C,A,R daterad 1860.

bildmått 58 x 82 cm
Tavlan har vart i samma familj i minst 5 generationer,
Carl Abraham Rothstén, född 9 juni 1826, död 21 mars 1877 i Stockholm, var en svensk landskapsmålare och tecknare. Rothstén var i många år hantverksmålare innan han övergick till konstnärsbanan och utbildade sig på konstakademien.

färgsläpp.

Carl Abraham Rothstén (1826–1877)

Gör en kostnadsfri värdering!

bildmått 58 x 82 cm

färgsläpp.

Herrljunga Auktionsverk
Antal besök: 1 547