Svenska folket 1 & 2, 1882.
Svenska öden och äfventyr 1 & 2, 1883.
Missnöjet, 1884.
Samlade otryckta skrifter 1, Dramatiska arbeten, 1918.
Samlade otryckta skrifter 2, Otryckta berättelser och dikter, 1919.
Slitage. Skador på band. Ej fullständigt genomgångna.