697670. SALTGLASERAT STENGODS, 3-delar, Signe Persson-Melin, Campos Filhos, Portugal, för Diverse Ting. 1970-tal.
Fat diameter 21 cm
Kruka. Höjd 10 cm. Diameter 15 cm
Vägghängd ytterkruka. Höjd 22 cm. Längd 28 cm samt djup 16 cm.
Fat med mindre nagg i övrigt brukslitage.