696811. VAS ock SKÅL, kristall, "Safari", Nachtmann, signerade, Tyskland, 2000-tal.
Vasens höjd 26,7 cm. Vasens diameter: 15 cm.
Skålens höjd: 11 cm. Skålens diameter: 25 cm.
Delvis frostad kristall med dekor i form av giraffer/leoparder i relief.
Bruksslitage. Skålens kant naggad på ett ställe.