Snorre Sturleson, Edda samt Skalda, 1819.
Run-Lära, Liljegren, 1832.
Om Svenska Drottningar, 1823.
The vicar of Wakenfield, Oliver Goldsmith, 1805 ?
Handbok uti svenika kyrko lagfarenheten, 1807.
Traner, Carmina, 1838.
Publii ovidii nasonis Metamorphoseon, 1808.
Ödmans kyrkosånger, 1806.
Törnrosens bok, 2 vol, 1838.
Jern-kontorets Annaler 1817, 1831.
Edda sånger af nordens älsta skalder, 1818.
Skador/slitage/gulnade blad.
Ej genomgångna.
Run-Lära, Liljegren, 1832.
Om Svenska Drottningar, 1823.
Traner, Carmina, 1838.
Ödmans kyrkosånger, 1806.
Törnrosens bok, 2 vol, 1838.
Skador/slitage/gulnade blad.
Ej genomgångna.