"NOBELSERVISEN" Karin Björquist/Gunnar Cyrén, 105 delar, för fyra personer, benporslin/glas/metall, Rörstrand, Orrefors, Gense, 1990-tal.

689888. "NOBELSERVISEN" Karin Björquist/Gunnar Cyrén, 105 delar, för fyra personer, benporslin/glas/metall, Rörstrand, Orrefors, Gense, 1990-tal.

GLASSERVIS: Gunnar Cyrén, Orrefors.
3 st selterglas "Tumbler", höjd 7,7 cm, diameter 9,8 cm
4 st starkvinsglas "Sherry", höjd 13,9 cm, diameter 5,3 cm
6 st martiniglas, höjd 11,7 cm, diameter 10,8 cm
4 st rödvinsglas, höjd 18,1 cm, diameter 7,1 cm
4 st vittvinsglas, höjd 19,1 cm, diameter 6,8 cm
4 st likörglas, höjd 13,8 cm, diameter 3,9 cm

MATSERVIS: Karin Björquist, Rörstrand.
4 st vita kuvertallrikar, diameter 31,5 cm
4 st gula mattallrikar, diameter 25,5 cm
4 st vita mattallrikar, diameter 25,5 cm
4 st blå förrättstallrikar, diameter 20 cm
4 st gröna desserttallrikar, diameter 20 cm
4 st skålar, höjd 4,2 cm, diameter 16 cm.
4 st assietter/vinge,längd 22,5 cm
4 st soppskålar med lock, diameter 15 cm.
4 st kaffekoppar, höjd, 6,7 cm, diameter 6,5 cm.
4 st kaffefat, höjd 2,5 cm, diameter 14 cm.

BESTICK: Gunnar Cyrén, Gense.
8 st fiskknivar, guldpläterade , längd 21 cm.
4 st fiskgafflar, guldpläterade , längd 18,5 cm.
4 st kaffeskedar, guldpläterad , längd 12,7 cm.
4 st dessertskedar, guldpläterade, 16,6 cm.
4 st dessertknivar, guldpläterade, längd 18,5 cm.
4 st dessertgafflar, guldpläterade, längd 16,7 cm.
4 st bordsgafflar, silverpläterade, längd 19,3 cm.
4 st bordsknivar, silverpläterade, längd 22 cm.
4 st bordsskedar, silverpläterade, längd 18,7 cm.

Ett martiniglas med en liten luftbubbla i foten, en desserttallrik med repa i dekor, enstaka delar med bruksslitage.

Gör en kostnadsfri värdering!

BESTICK: Gunnar Cyrén, Gense.

Antal besök: 6 748