Fanerad i valnöt, jakaranda och rosenträ. Rikt dekorerad med handtag, beslag och maskaroner i mässing. Stenskiva. Längd 121, bredd 60, höjd 90 cm.
Bruksslitage, skivan med smärre skador på undersidans kant.