GLASSERVIS, 76 delar, troligen "Optica" Kosta, optikblåsta, 1900-tal.
68189. GLASSERVIS, 76 delar, troligen "Optica" Kosta, optikblåsta, 1900-tal.
22 vitvinsglas, höjd ca 12 cm.
10 starkvin, höjd ca 10 cm.
4 starkvin, höjd ca 9,5 cm.
12 selter, höjd ca 9 cm.
15 grogglas, höjd ca 11 cm.
13 champagnekupor, höjd ca 11,5 cm.
Höjder skiftar något inom samma modell. Bruksslitage. Nagg.
10 starkvin, höjd ca 10 cm.
4 starkvin, höjd ca 9,5 cm.
12 selter, höjd ca 9 cm.
15 grogglas, höjd ca 11 cm.