MATSERVIS, porslin,märkt RKG Czechoslovakia.

68029. MATSERVIS, porslin,märkt RKG Czechoslovakia.

Kanna, höjd 20,5 cm.
10 flata tallrikar, dia 24,5 cm.
12 djupa tallrikar, dia 24,5 cm.
11 assietter, dia 22 cm.
8 assietter, dia 17 cm.
Terrin med lock på löst fat, terrin längd ca 36 cm. Fat längd 38 cm.
2 uppläggningsfat, längd 28,5 cm.
Såssnipa, 23 cm.
2 + 1 skål, längd 23,5 resp 24 cm.

Slitage, enstaka nagg och sprickor.

Gör en kostnadsfri värdering!

Kanna, höjd 20,5 cm.
11 assietter, dia 22 cm.
8 assietter, dia 17 cm.
Såssnipa, 23 cm.

Antal besök: 1 513