BESTICK, silver, 2 delar, Danmark, Georg Jensen, tidigt 1900-tal.

680116. BESTICK, silver, 2 delar, Danmark, Georg Jensen, tidigt 1900-tal.

Tårtspade, längd 23,8 cm, märkt Eneret, G. Jensen, Tre tornen med årtal 17 (1917) samt med Christian F Heise (1904 - 1932) mästarstämpel.

Slev, längd 25 cm, Tre torn stämpel 23 (1923) samt med Christian F Heise mästarstämpel.

Båda bestick med motiv av rosor.

Slitage.

Gör en kostnadsfri värdering!

Slitage.

Antal besök: 1 588