Av Arne Häggqvist & Adja Yunkers (red)
Ars nr. 1 1942. Allt som utkom, tryckt i 500 ex. 44 sid. 43x34 cm. Handhäftad. Både tryckta illustrationer och inklistrade planscher, bl a ett originalträsnitt av Adja Yunkers (monterad) och en originallitografi av Sven X:et Erixson (tryckt). Textbidrag av bl a Gunnar Ekelöf, Paul Valéry, Stig Ahlgren, Henri Matisse, Jean Cocteau och Arne Häggqvist.
Slitage.
Slitage.