ARS-nr 1, 1942. Tidskrift för konst, litteratur och vetenskap.

677035. ARS-nr 1, 1942. Tidskrift för konst, litteratur och vetenskap.

Av Arne Häggqvist & Adja Yunkers (red)
Ars nr. 1 1942. Allt som utkom, tryckt i 500 ex. 44 sid. 43x34 cm. Handhäftad. Både tryckta illustrationer och inklistrade planscher, bl a ett originalträsnitt av Adja Yunkers (monterad) och en originallitografi av Sven X:et Erixson (tryckt). Textbidrag av bl a Gunnar Ekelöf, Paul Valéry, Stig Ahlgren, Henri Matisse, Jean Cocteau och Arne Häggqvist.

Slitage.

Gör en kostnadsfri värdering!

Slitage.

Antal besök: 752